Fidye Virüsü KeRanger Apple’ı Vurdu

Fidye Virüsü KeRanger Apple’ı Vurdu

Windows kullanıcılarının başına musallat olan fidye virüsleri (KeRanger) şimdi mac bilgisayarlarda da var.

KeRanger adlı virüs kullanıcının bilgisayarına giriyor, bütün verileri ele geçiriyor ve şifreliyor. Kullanıcılardan şifrelerini açmak için fidye istiyor. Ödemeyi BitCoin üzerinden isteyen hacker yaklaşık 400$ karşılığı şifreleri açıyor.

Virüs BitTorrent’in Transmission istemcisinin 2.9 sürümü  üzerinden yayılıyor. Geçerli bir uygulama geliştirme sertifikası bulunduğu için virüs programı tarafından yakalanmıyor.

Bu yazılımın önemli bir özelliği ise tamamlanmış ilk fidye yazılımı olması. Daha önce geliştirilen fidye virüsü FileCoder’ın eksikleri olması nedeniyle KeRanger ilk olma özelliğini taşıyor.

KeRanger virüsü
Virüs bilgisayarınıza bulaştığında böyle bir görüntü alabilirsiniz.

Apple ve Transmisson gerekli önlemlerin alındığına dair açıklamalarda bulundu. Transmission kullancısı değilseni endişelenmenize gerek yok. Virüs bilgisayar yerleştikten 3 gün sonra saldırıyı gerçekleştiriyor. Eğer Transmission kullanıcısıysanız henüz bir bulguya rastlamamış olmanız bilgisayarınızın temiz olduğu anlamına gelmiyor malesef. Anca bilgisayarınızın etkilenmiş olması için yazılımı Cuma veya Pazar günleri indirmiş olmanız gerekiyor.

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir