Mandela Etkisi Nedir, Neden Yaşarız?

Mandela Etkisi Nedir, Neden Yaşarız?

Mandela etkisi neden gerçekleşiyor? Birileri zamanda geçmişe giderek geçmişteki detayları mı değiştirdi? Yoksa paralel evrenler birbirine mi girdi?

Mandela etkisi birçok insanın geçmişte yaşanan bir olay ile ilgili aynı hatalı bilgiye sahip olması durumudur. İlk olarak Fiona Broome tarafından ortaya atıldı. Fiona Broome, kendisinin dışında başka insanların da Nelson Mandela’nın seksenli yıllarda hapiste iken öldüğü fikrine sahip olduğunu fark etti. Gerçek ise Mandela’nın ölümünün 2013 yılının sonlarında gerçekleşmiş olduğuydu. Fiona Broome’da bu hatalı bilginin neden oluştuğunu merak etti. Birçok insanın birçok farklı konuda da hatalı ve aynı görüşe sahip olduklarını gördü. Fiona, yanlış görülen ortak anıların birbiriyle etkileşime giren paralel evrenlerin varlığı ile açıklanabileceğini savunuyor.

Mandela Etkisi Neden Oluşur?

Son günlerde internette insanlar birbirinden farklı teoriler ortaya sürüyor. Kimisi gizli yürütülen deneylerde iki hadron çarpıştırıldı ve paralel evrenler birbirleri içine girdi diyor. Bazı insanlar ise geçmişten gelen veya gelecekten gelen insanların/oluşumların geçmişteki veya gelecekteki bazı detayları değiştirdiğini savunuyor. Ancak gerçek malesef bunlar değil.

Cevap Konfabulasyon. Konfabulasyon da ne oluyor? Konfabulasyon, (ingilizce confabulation) kişinin bellek boşluğunda, beyninin istemsiz olarak masal anlatma veya gerçek dışı bilgiler uydurması olarak tanımlanıyor.

İnsan beyninin böyle bir şey yapması aslında mükemmel bir şey. Bir şeyleri hızlı hatırlamak için bazı kısımlarının otomatik beyin tarafından tamamlanması gerekiyor. Bu tamamlama kelimelerin şekilleri, telaffuz biçimleri, renkleri ve duruşlarına göre değişebilir.

Mandela Etkisi üzerine bazı örnekler
Mandela Etkisi üzerine bazı örnekler

Mandela Etkisi Örnekleri

Aslında birçok örnek var. Fakat bunların hepsine yer vermeyeceğim. Bunların birçoğu bizim kültürümüzde fazla yer edinemediği için bu listeye almadım. Sadece okunduğunda “gerçektende öyle sanıyordum” denilebilecek olanları aldım. Aşağıdakileri okuduktan sonra beyninizde canlandırmaya çalışırsanız ne kadar ilginç bir hal alacağını göreceksiniz. :)

  • Wolksvagen ‘in logosunu zihninizde canlandırın. Aslında şekilde bir daire içinde “v” harfi altında “w” harfi var. İki tane yanyana ve iç içe geçmiş “V” harfi yok. “v” ve “w” harfleri arasında da boşluk var.
  • KitKat çikolata markasının ismini duyunca zaten logo direk aklınıza gelmiştir. İşte bu logoda “Kit” ve “Kat” kelimelerinin arasında “-” işareti yok.
  • We are the champions şarkısının sonunda “..of the world” vardı ya. Aslında o hiç olmadı.
  • Mickey Mouse pantolon askılarını tutup esnettiği aynı anda ayaklarını yere vurduğu anı hatırlayın. Micket Mouse’un hiç pantolon askısı olmadı.
  • La vache qui rit peynir markasının kırmızı ineğinin burnunda halka yok, kulaklarında var.
  • Star Wars filminde şöyle bir replik vardı: “Luke, I am your father”. Bu replik aslında şu şekilde: “No, I am your father”.
  • Pikaçu’nun kuyruğu… Pikaçunun kuyruğunun ucunda siyahlık yok, kuyruğunun dibinde kahverengi bir renk var ve diğer kısımları sarı. İnsanlar kulaklarının ucu siyah olduğu için zihinde böyle kalmış olabileceğini söylüyor. Oldukça mantıklı.
  • Monopoly denilince o kaytan bıyıklı, uzun şapkalı maskot gelir insanların aklına. Peki onun gözündeki mercek hangi tarafında? Malesef burda da beynimiz bize bir oyun oynadı ve şuana kadar maskotun gözünde mercek olmadığını bilmiyorduk.

Ayrıca eğer komplo teorileri dinlemeyi ve üretmeyi seviyorsanız youtube’da karşılaştığım şu video belki ilginizi çekebilir. Birilerinin geçmişte birşeyler değiştirmiş olabileceğine dair bir şeyler anlatılıyor. Olayın aslını yukarıda açıkladık ancak dediğim gibi eğer hoşunuza gidiyorsa eğlenmek için bakabileceğiniz bir video.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir