Root Nedir Nasıl Atılır? Zararlı mıdır?

Root Nedir Nasıl Atılır? Zararlı mıdır?

“Root Nedir? Nasıl Atılır? Zararları var mıdır? Avantajları nelerdir?…” gibi aklınızı kurcalayan bütün soruları cevaplandırıp size nasıl atılır birer birer anlatacağım.

Root Nedir?

Tam yetkili kullanıcı, yönetici demektir. Yani android telefonunuza attığınız root sizin telefonunuzda önceden erişemediğiniz birçok yere erişmenizi sağlar. Linux işletim sisteminin kullanıcıları Root yetkilerine sahip olmalarına rağmen Android tablet ve telefon üreticileri kullanıcılarına bu yetkileri kapatıyor. Birçok kullanıcı tarafından desteklenen bu konuda şu önemli detayı unutmayın “Bu işlemden sonra telefonunuz garanti kapsamı dışına çıkacaktır.

android root

 

Root Atmanın Zararları Var mıdır?

  • Söylediğim gibi telefonunuza attığınızda, telefonunuzun garanti kapsamı dışına çıkmasına sebebiyet verir. Ancak, birçok telefon “unroot” denilen yöntem ile tekrar eski haline dönüştürülebilmektedir.
  • Bu işlem oldukça basittir fakat deneyimsiz ve dikkatsizce yapılan rootlar ile telefonunuza kalıcı hasar verebilirsiniz.
  • Bu işlem yapılmış bir cihaza üreticiler tarafından otomatik yazılım güncellemeleri gönderilmeyebilir. Kendiniz internetten indirip kurmak zorunda kalabilirsiniz. Ancak bazı uygulamaların güncellemelerini çok daha erkenden indirip bunu avantaja çevirmek sizin elinizde.
  • Eğer uygulama yüklerken neyi yüklediğinize dikkat etmezseniz zararlı yazılımlar telefonunuzu ele geçirebilir bu olmasa bile normalden daha fazla zarar verebilir.

Ancak bütün bunlara rağmen dikkatli bir şekilde kullanırsanız birçok avantajı bu ufak kusurları görmezden gelmenize olanak sağlar. Bu avantajlara gözatalım.

Avantajları Nelerdir?

  • Telefonunuzun donanımsal birçok özelliğini geliştirerek daha yüksek performans alabilirsiniz. Örneğin şunları yapabilirsinz: “titreşim ayarları, ses ayarları, flaş ışığı şiddetinin ayarları, kamera yazılımları, gizli dosyaları ve belkide en önemlisi işlemci hızı.”
  • Cihazınızda yüklü gelen ve silemediğiniz gereksiz programları kaldırabilirsiniz. Bu sayede telefonunuzda yer açabilirsiniz. Üstelik bu programlar arkaplanda çalışarak bataryanızı tüketir.
  • Bütün uygulamalarınızı SD karta taşıyabilirsiniz. Normal Root’suz cihazlarda birkaç uygulama ile sınırlıdır bu özellik.
  • Yasaklanmış birçok siteye DNS ayarlarını değiştirerek girebilirsiniz. Root’suz cihazlarda DNS değiştirme tabiki yapılabiliyor fakat bu işlem sadece wifi üzerinde işe yarıyor. 3G bağlantınızda işe yaraması için cihazınızın Rootlu olması gerekir.
  • Özel kurtarma paketleri (Custom Recovery) ile cihazınızı yedekleyebilirsiniz.
  • Cihazınıza özelleştirilmiş ROM lar yükleyebilirsiniz.  (ROM Nedir: Rom, telefonunuzun iç dünyasında, işletim sistemi yüklenmesi için ayrılmış alandır. Bu kısma gerek telefon üreticisinin hazırladığı işletim sistemini, gerekse diğer 3. kişilerin hazırladığı özel Rom‘ları ekleyerek işletim sisteminizi yükseltebilir, alçaltabilir siniz.)

Root Nasıl Atılır?

Root atmanın belki en kolay yolu KingoRoot adlı program ile yapılır. Öncelikle programı indirmek için tıklayın.

İlk adım cihazınızı bilgisayara USB kablo ile bağlayın.

Debugging mode” yani “Hata Ayıklama Modu” açık olsun. Bu ayarı açmak için ayarlardan “Geliştirici seçenekleri” ne gidin “USB Hata Ayıklama” yazar. Hatta geliştirici değilseniz derleme numarası veya build numarasına birkaç defa basarak geliştirici olabilirsiniz :)

“ROOT” a basın ve bekleyin.

root android

İşlem başarılı olduğunda başarılı yazısını alacaksınız.

kingo root succesfull

Tebrikler! Cihazınız rootlandı bu kadar basit. :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir