Facebook Şifrelerini Kırmanın Yolları & Kendimizi Bundan Korumak

Facebook Şifrelerini Kırmanın Yolları & Kendimizi Bundan Korumak

Facebook Şifrelerini Kırmanın Yolları & Kendimizi Bundan Korumak. Her gün, her saniye Facebook’a yeni katılan kullanıcıları için güvenliği her web sayfasında ne kadar sıkı tuttuğunun farkındayız.

Facebook milyonlarca hatta milyarlarca insanın duygularını, doğumlarını, ölümlerini paylaştıkları bir numaralı sosyal paylaşım platformu halinde. Neredeyse her şeyimizi, öncelikle kendi arkadaşlarımız olmak üzere halka açıyoruz.

Ama unuttuğumuz ve anlamamız gereken bir şey var, kimler bizim profilimizi izliyor ve bütün özel mesajlarımızı inceliyor, biliyor muyuz? Muhtemelen bu gerçeği ve arkasında yatanı bilmiyoruz. Hiç profilinizin tamamen sizin elinizde olmadığınızı düşündünüz mü? Eğer bunu farketmediyseniz size mümkün olabilecek bazı güvenlik açıkları hakkında bir şeyler göstereceğim.

Aşağıdaki yöntemler hackerların ve sıradan insanların, Facebook hesaplarını, sahibi farketmeden nasıl ele geçirebileceğini anlaşılır bir hale getirecek. Ancak endişelenmeyin bu hack yöntemlerinden nasıl korunabileceğimizi de göreceğiz.

Facebook Şifrelerini Kırmanın Yolları

Yöntem 1: Bir Hacker Facebook Hesabınızı Nasıl Ele Geçirir

Parola Sıfırlama (Reset the Password): Parola sıfırlama Facebook Şifrelerini Kırmanın Yolları denilince akla gelen ilk yöntemdir. Birilerinin Facebook hesabını hacklemenin en kolay yöntemi parola sıfırlamadır. Temel olarak bu yöntem sadece arkadaşlarda işe yarar, çünkü kurbanın en yakın olduğu kişiler hacker’ın arkadaşlarıdır ve hacker kurban ile ilgili temel bilgileri biliyordur.

  1. İlk hareket kurbanın Facebook’a girerken kullandığı eposta adres’ini elde etmek. Nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, kurbanın profilinde Hakkında (Contact Info Section) kısmından bunu öğrenebilirsiniz.
  2. Daha sonra aldığımız giriş ID sini kullanacağız. FB.com‘u açın ve Şifremi unuttum‘a tıklayın, kurbanın eposta adresini girin. Şimdi hesap gözükecek ve “Bu hesap bana ait” e tıklayın.
  3. Şuan kurbanın FB parolasını sıfırlamaya uğraşıyorsunuz. Facebook size eposta ile sıfırlama kodu göndermeyi önerecek, ancak kurbanın eposta adresini bilmiyoruz. Bu hesaba erişimimiz yok, bu yüzden bizde “Bunlara artık erişimin yok mu?” seçeneğini kullanarak yolumuza devam edeceğiz.
  4. Şimdi “Sana Nasıl Ulaşabiliriz” diye bir soru gelecek, bir eposta adresi yazın fakat herhangi bir Facebook hesabı ile ilişkilendirilMEmiş bir hesap olmalı.
  5. Sonraki ekranda Facebook benzer bir soru soracak, bu soru sadece bir test’e benziyor. Eğer kurbana yakın değilseniz tahmin etmek daha kolay ve şans yanınızdaysa kurbanın hesap parolasını değiştirebilirsiniz. Bir adım daha var.
  6. Eğer Facebok seçenekleri tahmin ederken eğer bir sorun sezerse, “Hesabını Arkadaşlarından Yardım İsteyerek Kurtar”a tıklamak zorundasınız. Burası dönüm noktası, 5 arkadaştan 3’ünü seçebilirsiniz.
  7. Seçtiğiniz 3 kişiye Facebook tarafından kodların gönderileceğini varsayalım, onlara Facebook’un gönderdiği kodları sormanız gerekiyor. Bu üç farklı kodu girdikten sonra Kodları Gönder‘e tıklayın.
Facebook Güvenlik Kodları
Facebook Güvenlik Kodları

Peki Bu Yöntemden Nasıl Korunabiliriz?

  1. Öncelikle eposta adresinizin herkese açık olmadığına emin olun. Bu demek oluyor ki Facebook’a girerken kullandığınız birincil eposta adresinizi sadece siz bilin. Özel yapın.
  2. Güvenlik sorularınızı ayarlarken, soruları ve cevaplarını seçerken diğer misafirler için zor olmasını sağlayın.
  3. Son olarak eğer hesabınız hacklendiyse, kurtarmak için siz de aynı işlemleri yapabilirsiniz. Arkadaşlarınızdan yardım isteyebilir hesabınızı geri kazanabilirsiniz.

Yöntem 2: Kullanıcı ID’si ve Parolası Keylogger Kullanarak Nasıl Alınır

Devamı çevriliyor…

Kaynak: gadgetsay.com

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir