Android & iOS Mobil Oyun Motorları ve Geliştirme Araçları

Android & iOS Mobil Oyun Motorları ve Geliştirme Araçları

Aklınızda harika bir mobil oyun fikri var ancak nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz veya yeteneklerinizi bir üst düzeye taşımak isteyen deneyimli bir mobil oyun geliştiricisiniz. Doğru yere geldiniz. Aşağıdaki liste, iOS ve Android için oyun geliştirmeye başlamak, yeni beceriler öğrenmek , trendlere ayak uydurmak ve çok daha fazlasını yapmak için gerekli tüm kaynakların bir araya geldiği bir liste. Kategoriler yeni başlayanlar ufak açıklamalar içeriyor. Aşağıda oyun motorları ‘ndan öğretici içeriklerin hepsinin linkleri mevcut.

Mobil Oyun Motorları

Şu günlerde sıfır kod bilgisi ile oyun yapmak için birçok seçeneğe sahipsiniz. Kod yazmayı öğrenmek için tonla sebep var ancak bir oyun geliştirmenin en harika yolu kod kullanmadan oyun yapmak, sonra görsel platformun arkasında yatan kodu incelemektir. İşte bir dizi mobil oyunlara özgü kod yazmanın gerektiği ve gerekmediği platformlar. Kod yazmamanın zararı ne? Çok fazla esneklik elde etmezsiniz (daha fazla esneklik genellikle daha fazla karmaşıklık demektir), aynı zamanda oyununuzu piyasaya sürüp para kazanmak için ödeme yapmak zorundasınız. :(

 

oyun geliştirme
Oyun Motorları ve Oyun Geliştirme

Kulanılabilecek Oyun Yapma Programları

Construct 2 – Oyununuzu oluşturmak için herhangi bir kod bilgisine ihtiyacınız yok. “Event-based” olarak geçen yani olay tabanlı işleyişe sahip bir HTML5 oyun motorudur. Oyununuzu birden çok platforma taşımanıza olanak tanır.

Construct 2 Dersleri için buraya gidebilirsiniz.

GameMaker – Her seviyedeki geliştiricilere hitap eden çok popüler bir oyun motorudur. Görsel sürükle-bırak arayüzüne sahiptir. Android ve iOS için oyunlar hazırlayabilirsiniz. İş akış denetimi (workflow) ve dışa aktarma araçlarına sahip olmanızı sağlar.

 

Crashlands, Butterscotch Shenanigans tarafından GameMaker kullanılarak yapılmıştır.
Crashlands, Butterscotch Shenanigans tarafından GameMaker kullanılarak yapılmıştır.

 

Styncyl – En iyilerinin yanında olmayı hak eden bir kodsuz oyun yaratıcısı. En iyilerinin yanında olmayı hak ediyor çünkü temiz bir görsel arayüze sahip, iOS ve Android için oyununuzu yayınlamanıza olanak sağlıyor.

PlayMaker+Unity –  Playmaker Unity oyun motoru için görsel bir scripting aracıdır. Unity geliştiricileri için hayatı kolaylaştırır, ancak biraz deneyim gerektirir. Zaten Unity kullanıyorsanız araç kitinize (toolkit) mükemmel bir ektir (addition).

Fusion 2.5 – Clickteam’ın Fusion 2.5 ‘i Android ve iOS için uygulamaları ve oyunları derlemenizi sağlar. Bütün deneyim düzeylerine hitap etmeyi hedeflemiştir.

PlayIR – Bir başka çoklu platform oyun geliştiricisi. Yeni başlayanlar için sürükle-bırak arayüzü ile çok fazla görsel tasarım aracı, 3 boyutlu animatör ve şablon içeriyor.

GameSalad – Bu oyun geliştirme aracı da üzerinde yapılabilecek oyunlar kadar güzel. Üzerinde basitliği ile konuşulan 65.000 den fazla oyun geliştirildi. Bu oyunlardan 3 tanesi (Help Volty gibi) US App Store ‘unda en tepeye çıktı.

Gideros Mobile – Açık kaynak, ücretsiz ve çoklu platform desteği olan bu oyun geliştirme aracı, oyunları LUA programlama dili ile geliştiriyor. Nesne Yönelimli Programlama kullanırken bir miktar tecrübe gerektirir.

Live Code – GameMaker ‘dan daha fazla kod yazılacak yer olmasına rağmen, oyun veya program yaratırken kullanım ve erişilebilirliği konusunda basitliğini vurgulamak gerekiyor. iOS ve Android için oyun veya uygulama geliştirebileceğiniz söyleniyor.

Game Editor – Oyun yapmak için C dilini kullanıyor. Oyununuzun açık kaynak olması koşuluyla birden fazla platforma çıkarabilirsiniz.

Game Editor Trailer

Oyun Motorları

Oyun motorları bir oyunun temellerini oluşturmak için temel işlevleri sağlar. Bunlara grafik oluşturma (hem 2D hem 3D), yapay zeka, ses, fizik ve animasyon dahildir. Oyun motorları oyunların etkili bir şekilde çalışmasını sağlayan yazılımlardır. Ortada bunları barındıran , mobil oyunlar için optimize edilmiş, çok geniş bir mobil oyun yelpazesi var. Eğer bunlar çok ulaşılamaz derecede zor görünüyorsa merak etmeyin internette binlerce eğitim videoları var. Ayrıca Construct 2 eğitim videolarına bu siteden de ulaşabilirsiniz.

Çapraz Platform -Cross Platform (iOS & Android)

Unity Mobile – En büyük ve en popüler oyun motoru olan Unity’nin mobil versiyonu. Unity 5 hala iOS ve Android’i destekliyor. Biraz deneyim gerektiriyor ancak ihtiyacınız olan her şeye sahip.

Unreal Development Kit – Unity ile birlikte endüstri lideri.  Ücretsiz versiyonu bulunuyor. Bütün platformlar için oyun yaratmanıza olanak tanıyor buna 3D simulasyonlar ve uygulamalar dahil. Deneyim gerektiriyor ancak işler hiç ters gidemiyor :)

Corona SDK – Unity ve Unreal ‘dan sonra bir numaralı uygulama geliştirme platformu. iOS ve Android’i destekliyor. Derin bir araç yelpazesi ve bol bol eğitimleri bulunuyor.

Marmalade – C / C ++ ‘daki çapraz platform yerli oyunlar ve uygulamalar için güçlü ve popüler bir oyun geliştirme aracı ve hem mobil hem de masaüstüne dağıtımı mümkün kılıyor. Android ve iOS ‘u destekliyor. Üst düzey geliştiriciler tarafından kullanılıyor ve asset store’u bulunuyor.

Plants vs. Zombies 2 oyunu Marmalade kullanılarak yapılmıştır.

 

Edgelib – 2D ve 3D geliştirme yapabileceğiniz bir platform. Hem ücretsiz hem ücretli lisanslı sürümle birlikte geliyor.

Emo – Mobil oyunlar için hafif bir framework. OpenGL ES ve OpenAL/OpenSL temellidir. Açık kaynak ve ücretsizdir. Lisansı, oyununuzun kodunu açmanıza zorlamaz. Hem iOS hem de Android üzerinde çalışabilir.

JMonkey Engine – Ücretsiz ve açık kaynaklı bir Java OpenGL motoru olan 3.1 Alpha yeni çıktı. Tüm OpenGL 2 uyumlu cihazlara taşınmasına izin verir.

Cocos2D-x – Her iki platformda da 2D oyunlar oluşturmak için kullanılan güçlü ve en ünlü ücretsiz kullanımlı framework.

Badland, Forgmind tarafından Cocos ile yapılmıştır ve Yılın iPad Oyunu ödülünü 2013 te kazanmıştır.

 

Esenthel Engine – Kullanımı kolay olan yüksek performanslı bir motor, Android ve iOS için çalışır ve Windows ve Mac’te kullanılabilir. Kaynak koduna erişimi olan ücretsiz ve abonelik tabanlı sürümleri sunar.

ShiVa3D – 3D “What you see is what you get” oyun motoru ve editörüdür. Tüm önemli platformları destekler ve iş akışı (workflow) yönetiminden LUA kodlamaya kadar bütün bir dev araç seti sunar. Biri ücretsiz olan üç farklı versiyon mevcuttur.

Libdx – Android 3D/2D geliştirme platformu için kullanımı ücretsizdir. Apache 2.0 ‘da açık kaynak. Oyun geliştirme kitaplarında da indirimler sunuyor.

MoSync – Yerel olarak mobil uygulamalar oluşturmak için HTML5 / JavaScript geliştiricileri için bir Github deposu (repository).

Orx – Orx’ın geliştiricisi çok aktif ve çerçevenin hem taşınabilir hem de açık kaynaklı, hafif bir 2D motor olduğunu söylüyor.

Fully Bugged Little Cells oyunu Orx kullanılarak yapılmıştır.

 

BatteryTech – Bu oyun geliştirme çerçevesi (framework), OSX ve Windows üzerinde çalışır ve Android ve iOS’a dağıtım yapmanızı sağlar.

App Game Kit – BASIC dili kullanyor ve arzu ederseniz Steam‘den indirebilirsiniz. İki ana platform da dahil olmak üzere birden fazla platforma dağıtmadan önce, uygulamanızı yerel (native) olarak kodlayabilir veya yazabilirsiniz.

Starling – Rovio, Angry Birds oyununu geliştirmek için bu çapraz platform framework ‘ünü kullanıyor. Tabiki sadece Rovio değil. Önemli özelliği ise düşük CPU kullanımı ve mükemmel optimizasyonudur.

Antiryad Gx – Yılların gelişmişliğivar. Aynı zamanda 2D ve 3D çapraz platformlu çok çekirdekli bir oyun motoru. Hem IOS hem de Android için derleniyor. C, C ++ ve Gel dilleri desteklenir.

PlayCanvas – PlayCanvas, iOS ve Android için açık kaynaklı bir WebGL motoru olmanın ötesinde, onunla geliştirilen oyunları ücretsiz olarak barındırabilir. Tamamen 3d ve açık kaynak.

PowerVR – Her türlü uygulamayı yapmak için bir SDK ve geliştirici araçları olan forum. Çok aktif değil, ancak platformu kullanmak isteyen üniversiteler için özel bir program sunuyor.

 

Umarım yararlı bir kaynak olmuştur. Bu içeriği yararlı ve gerekli bulduğum için businessofapps.com adresinden elimden geldiğince çevirdim. Ufak değişiklikler ve yorumlar ekledim. Arzu ederseniz çevrilmemiş haline de göz atabilirsiniz.

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir