Taric Şampiyon Güncellemesi – League of Legends

Taric Şampiyon Güncellemesi – League of Legends

Bildiğiniz üzere League of Legends’in 6.8 Yamasıyla beraber Taric’in de yüzü güldü ve Taric Şampiyon güncellemesi geldi. Bu şampiyon güncellemesi ile Taric’in çok daha gün yüzünde kullanılır ve güçlü bir şampiyon olacağına inanıyorum. Bakalım neler yenilenmiş?

Taric Şampiyon Güncellemesi

Taric, Vadi’ye ilk adımını League of Legends’ın çıkışından birkaç ay önce atmıştı ve birçok akranı şampiyon güncelleme ekibinin tezgâhından geçerken, eski adıyla Mücevher Şövalyesi uzun bir süre beklemek zorunda kalmıştı. Nihayet bu bekleyiş sona erdi. Suretlerin en nefes kesicisi; Vadi’de eşi benzeri görülmemiş ihtişamlı saçları, yepyeni hikâyesi (çizgi romanı sizi bekliyor), yenilenen yetenek seti, görünüşü ve seslendirmeleriyle Açık Beta’ya atılmaya hazırlanıyor. Ayrıntılar aşağıda.

Taric Şampiyon Güncellemesi YETENEKLER

Taric ‘in Pasifi: CÜRETKÂR

Taric’in kullandığı her yetenekten sonraki iki normal saldırısı güçlenir. Silahını daha hızlı savurduğu bu iki saldırı fazladan hasar verir ve yeteneklerinin bekleme sürelerini azaltır.

 

 

Q: YILDIZ IŞILTISI

Taric, yakındaki bütün takım arkadaşlarını ve kendisini biriktirdiği Yıldız Işıltısı yüklerine bağlı olarak iyileştirir. Taric zamanla en fazla üç tane olacak şekilde yük biriktirir.

W: KRİSTAL SİPER

Taric’in kullandığı bütün yetenekler, aynı anda bağlı olduğu takım arkadaşı üzerinden de gerçekleştirilir.

Pasif: Kristal Siper, Taric’e zırh kazandırır.

Aktif: Taric, bağ kurduğu bir takım arkadaşını hasara karşı korur. Kristal Siper, Taric yeteneği başka bir takım arkadaşı üzerinde kullanana veya Taric ile kalkan sağladığı arkadaşı fazla uzaklaşıp da bağ kopana kadar hedef takım arkadaşının üzerinde kalır.

 

 

E: PARILTI

Taric’in kısa bir beklemenin ardından hedef doğrultuya gönderdiği yıldız enerjisi, isabet ettiği bütün rakipleri sersemletir.

R: KOZMİK TİTREŞİM

Taric, yıldızları yardıma çağırır. Kısa bir beklemenin ardından, Taric ve yakınındaki bütün takım arkadaşları birkaç saniyeliğine hasardan etkilenmez hâle gelir.

 

Taric Şampiyon Güncellemesi KORİDOR

Kristal Siper’i açtığı zaman Valoran’ın Koruyucusu’nun işlevselliği, önündeki seçenekleri ve ortaya çıkardığı tehdit dikkate değer oranda artar…

Taric, koridorda göz alıcı bir karakter portresi çiziyor ve bunun tek sebebi ahenkle dans eden saçları da değil. Parıltı yeteneği, dikkatli nişan alınarak kullanıldığında marka hâline gelen sersemletme etkisini ortaya çıkarır ve Taric’e kurbanına yaklaşıp birkaç normal saldırı gerçekleştirme fırsatı verir. Tabii bu saldırılar, Cüretkâr pasifi sayesinde normalden biraz daha okkalı olacaktır. Bekleme sürelerini azaltıp, rakibini kısa sürede tekrar sersemletme şansı sağlamaları da cabası. Taric rakibini biraz patakladıktan sonra güvenli bir yere çekilip Yıldız Işıltısı ile kendini iyileştirebilir.
Yine de haberiniz olsun; Taric’in cebinde bir tek numara olduğunu sananlar büyük yanılgıya düşer, çünkü Kristal Siper’i açtığı zaman Valoran’ın Koruyucusu’nun işlevselliği, önündeki seçenekleri ve ortaya çıkardığı tehdit dikkate değer oranda artar. Taric takım arkadaşıyla arasında bağ kurarak yeteneklerinin etkisini iki katına çıkarabilir ve zekâsını kullanarak çok ilginç oyunlar ortaya koyabilir.

Yıldız Işıltısı’nın kopyalanan iyileştirme etkisi sayesinde Taric, koridordaki arkadaşının dizinin dibinde takılma zorunluluğundan kurtulur ve akıllıca konum alıp Parıltı’yı etkili kullandığında en gözü kara baskın veya kule dibine dalma girişimlerini bile rahatlıkla savuşturabilir. Dahası, Kristal Siper sadece Taric’in nişancı takım arkadaşına özel bir yetenek değil. Örneğin, yeteneği takımının baskın için yaklaşan ormancısı üzerinde kullanabilir ve bu sayede ormancı takım arkadaşın hem hasar emen bir kalkana kavuşur hem de baskın sırasında Taric’in kullandığı yeteneklerden faydalanabilir. Bu sırada akıllıca kullanılan Parıltı, birden fazla rakibi sersemletirken; Yıldız Işıltısı da Taric’in ormancı arkadaşının, rakibin işini bitirecek kadar uzun süre ayakta kalmasını sağlar. Taric, Yıldız Işıltısı’nın iyileştirme gücünü en etkili şekilde kullanabileceği yollar aramaktan çekinmemelidir. Yeteneğin mana bedelinin yüklere bağlı olarak değişmediğini belirtmekte fayda var. Yıldız Işıltısı sık kullanılabilen bir yetenek olsa da, Taric yüklerin üçünün de birikmesini beklerse daha iyi sonuçlar alabilir. Örneğin Q yükleri doluyken girişilen baskın veya gözü kara hamlelerde, Taric’in takım arkadaşlarını hayatta tutma şansı artar. “Kristal Siper’i açtığında Valoran’ın Koruyucusu’nun işlevselliği, seçenekleri ve ortaya çıkardığı tehdit oldukça artar…”

Taric Şampiyon Güncellemesi ÇATIŞMALAR

Zamanlaması iyi ayarlandığı sürece Kozmik Titreşim, normalde intihar anlamına gelecek görevleri akıllıca ve gerçekçi oyunlar düzlemine taşıyabilir.

Taric dayanıklı karakteri ve takım savaşlarında etkili yetenekleri sayesinde tarafsız görevlerin yakınlarında da faydalı araçlar ortaya koyar. Örneğin Ejderha’nın etrafında iyi zamanlanmış Kristal Siper kullanımları ve yüksek canı sayesinde dürtme hamlelerini boşa çıkararak rakiplerini savuşturabilir. Parıltı, Çarp büyüsüyle görev çalma hayalleri kuran rakip ormancıların da hayallerini suya düşürüp Taric’in takımına hem Ejderha yükü hem de kolay bir skor kazandırabilir. Öte yandan Taric’in takımı geç kalmışsa ve rakibin Ejderha’yı almasını engellemeye çalışıyorsa, Taric kendi takımının ormancısıyla birlikte rakibin arasına dalabilir. Bu arada Yıldız Işıltısı ile kendisini ve ormancı arkadaşını hayatta tutarken bir yandan da Kristal Siper ve Parıltı sayesinde rakipleri iki taraftan birden sersemletebilir.

Taric ve takım arkadaşları Kozmik Titreşim’in hasar görmezlik sağlayan ışıltısı altında keyif çatarken görevleri çok daha etkili bir şekilde koruyabilir. Ejderha’nın biçilmesine ramak kala girişilen çatışmalarda, Kristal Siper’i ormancı arkadaşı üzerinde kullanarak ateş soluklu ve kanatlı ganimeti kazanmak için ideal bir fırsat ortaya çıkarabilir. Yine benzer şekilde suikastçı takım arkadaşı üzerinde kullandığı Kristal Siper’i ultiyle taçlandırarak aksi hâlde hüsranla sona erebilecek kule altı çatışmaları müthiş fırsatlara dönüştürebilir. Zamanlaması iyi ayarlandığı sürece Kozmik Titreşim, normalde intihar anlamına gelecek görevleri akıllıca ve gerçekçi oyunlar düzlemine taşıyabilir.

Taric Şampiyon Güncellemesi TAKIM SAVAŞLARI

İki takım kozlarını paylaşmaya karar verdiğinde, Taric’in yönelebileceği birden fazla seçenek olduğunu tahmin edebilirsiniz. Bunların ilki, diğer destek oyuncularının da genellikle başvurduğu rakibi arka saflardan yıpratma stratejisi şeklinde öne çıkar. Bu durumda Taric, takımının nişancısıyla yan yana pozisyon alır ve kendi üzerinde kullandığı yeteneklerle hem nişancı arkadaşını hem de kendini ayakta tutar. Bir yandan da çatışmanın ön safındaki bir takım arkadaşına attığı Kristal Siper sayesinde, kullandığı bütün yeteneklerin ön saflarda da etkili olmasını sağlar. Alternatif olarak Taric takımının ön safına yerleşebilir ve bu defa arka saflardaki bir takım arkadaşı üzerinde Kristal Siper kullanarak benzer bir etki yakalamayı düşünebilir. İki alternatifte de Taric, takımının hem ön hem de arka saflarına işlevsellik kazandırıp iki safta da varlığını hissettirebilir. Gerçi bu durumda da her an olup biten her şeye dikkat etmesi gerekecek ve sık sık zor tercihler yapmak zorunda kalacaktır. Örneğin Yıldız Işıltısı’yla takım arkadaşlarını kurtarma veya Kozmik Titreşim kullanmayı tercih edebilir; ancak ileride dara düşen suikastçı arkadaşını kurtarmayı seçtiğinde kendi başları belaya girecek olursa yanındaki nişancıyı iyileştirme kozunu kaybetmiş olur. Başka bir örneği ele alalım: Parıltı kullanarak arka saftaki arkadaşını lime lime etmeyi kafaya koymuş rakip suikastçıyı sersemletebilir; ancak bunu tercih ederse, Kristal Siper’le bağ kurduğu arkadaşının, azıcık canla kaçmaya çalışan rakipleri temizlemesine yardım etme fırsatını kaçırabilir. Uzun lafın kısası, güncellenen Taric nasıl oynarsa oynasın takım savaşlarında son derece etkili olma potansiyeline sahip; ancak ara sıra kimin hayatta kalıp kimin öleceğine karar vermek zorunda kalabilir.

Güncellenen Taric nasıl oynarsa oynasın takım savaşlarında son derece etkili olma potansiyeline sahip; ancak ara sıra kimin hayatta kalıp kimin öleceğine karar vermek zorunda kalabilir.

Taric Şampiyon Güncellemesi SİNERJİ

BİRLİKTE UYUMLU OLDUĞU ŞAMPİYONLAR:

Kanun Kaçağı, Graves

Graves ile Taric kolaylıkla uyum sağlayabilir; hele rakibi üstlerine çektiklerinde keyiflerine diyecek olmaz. Düşük menzili nedeniyle Graves delik deşik etmek istediği rakiplere çok yaklaşmak zorundadır ve bu sayede Taric’in Kristal Siper’le bağ kurduğu takım arkadaşı üzerinden de Parıltı isabet ettirmesi kolaylaşır. Dahası, başka nişancılar Parıltı ve Kozmik Işıltı henüz etki göstermeden (ikisinin de biraz gecikmeli olduğunu hatırlatalım) katledilebilir; ancak Graves birçok nişancıya göre birkaç saniye fazladan cezaya katlanabilecek kadar dayanıklı bir şampiyon.


Piltover Fedaisi, Vi

Taş üstünde taş bırakmayacak ikili deyince artık aklımıza Vi ve Taric’in gelmesi muhtemel. Pembe saçlı yumruk makinesi, zaten çatışmalara bodoslama dalma eğilimli bir karakter ama Taric’in Kristal Siper etkisi altındayken gözünü daha da karartıp, çatışmalara gümbür gümbür girebilir. Parıltı, Vi’ın sersemleyen hedefi gönlünce yumruk manyağı yapmasını sağlayarak Saldırı ve Darp’ı pekiştirir. Bu arada Kozmik Titreşim ve Yıldız Işıltısı da Vi’ı rakiplerin kem gözleri ve saldırılarına karşı ayakta tutar. Taric’in varlığının getirdiği güven hissi sayesinde Vi, normale göre daha fazla hasar vermeye odaklanabilir ve böylece rakiplerini rekor sürelerde nakavt edebilir.


Ay’ın Hiddeti, Diana

Diana da Vi gibi zayıf rakiplerin üzerine atılmayı seven bir şampiyon ama skoru garantilemek için gereken kitle kontrolünden yoksun. Yanında Valoran’ın Koruyucusu olunca işler değişiyor tabii. Taric, Kristal Siper’le bağ kurduğu Ay’ın Hiddeti’nin hedefini Parıltı ile sersemleterek, Diana’nın önce Hilal Saldırısı indirip sonra da Ay Koşusu ile üstüne atılabileceği kolay bir lokma hâline getirebilir. Diğer suikastçıların güvendiği geleneksel kaçış araçları elinin altında olmasa da Diana, Kozmik Titreşim ve doğal dayanıklılığı sayesinde bir yandan saldırılarına devam edip bir yandan da geri çekilebilir.

KARŞISINDA ZORLANDIĞI ŞAMPİYONLAR:

Dikenli Cazibe, Zyra

Zyra, özellikle koridor safhasında Taric’in başını çok ağrıtabilecek bir şampiyon. Valoran’ın Koruyucusu’nun seri hareket edememesini daha da büyük bir dezavantaja çevirebilecek yavaşlatma ve sabitleme etkileri bir yana; Taric’in Parıltı ile çatışma başlatma çabalarını, Kapan Kökler ve Boğardikenler ile suya düşürebilir. Üstelik Zyra dürtmeden yana çok bonkör olduğu için genel anlamda dürtmeye karşı zayıf olan Taric, gülün güzelliğini seviyorsa dikenine de katlanmak zorunda kalır.


Hilekâr, LeBlanc

Alan etkili iyileştirmeler ve hasar görmezlik falan iyi hoş ama rakibin suikastçısı daha Kozmik Titreşim etki göstermeden Taric’in takım arkadaşının üstüne atılıp işini bitirebilecek kadar hızlıysa biraz boş. Taric’in ultisi birkaç saniye gecikmeli olarak etki gösteriyor; bu da çabuk elli ve fırsatçı LeBlanc oyuncularının kombolarını sergileyip, Taric’in korumaya çalıştığı kırılgan şampiyonları mahvetmesi için yeterli bir süre.


Gözüpek Bombacı, Corki

Taric genel anlamda elmas kadar dayanıklı bir şampiyon ama göz alıcı zırhını lekeleyebilecek bir şey varsa, o da büyü hasarıdır. Örneğin Kristal Siper’in kazandırdığı kalıcı zırh ilavesi, söz konusu büyü hasarı olunca gelene git demez. Nişancıların en büyülüsü olan Gözüpek Bombacı da burada devreye giriyor. Corki’nin çoğu yeteneğinin de Taric’in diğer zaafına, yani dürtmeye hizmet ettiğini düşünürsek sonucu tahmin etmek zor olmasa gerek.

Şimdilik bizden bu kadar. Önümüzdeki günlerde Taric’in güncellenme hikâyesiyle yeniden karşınızda olacağız!

Taric Şampiyon Güncellemesi

BU İÇERİK LEAGUE OF LEGENDS TÜRKİYE’NİN RESMİ SİTESİNDEN ALINMIŞTIR. DAHA FAZLA DETAY İÇİN RESMİ WEB SİTESİNİ ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Alakalı İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir